Brzmi egzotycznie ? Bardzo możliwe. To wciąż rzadko spotykany rodzaj ślubów w naszym kraju. Tym wpisem będę chciała przybliżyć Wam ideę takiego ślubu. Czym właściwie jest ? Dla kogo? I dlaczego może być strzałem w dziesiątkę dla setek par, które muszą w tej chwili przekładać swoje śluby w związku z pandemią koronawirusa. To co, zaczynamy ?
Ślub humanistyczny to nic innego jak kolejna forma zawarcia związku małżeńskiego. Na tę chwilę wyróżniamy 4 rodzaje ceremonii:
– konkordatową
– cywilną
– kościelną
– humanistyczną.
Taki ślub, podobnie jak sam kościelny ( nie mylić z konkordatowym) niesie ze sobą takie same skutki prawne, czyli… żadne. Nie są to ceremonie uznawane przez polskie prawo. Nie znaczy to jednak, że są nie ważne dla samych zainteresowanych. Wręcz przeciwnie. Można uznać, że to swoisty rodzaj „przejścia” dla Pary Młodej i ma głęboki wymiar symboliczny. W końcu tak jak przy każdym innym ślubie składacie sobie przysięgę miłości i oświadczacie, że to właśnie z tym człowiekiem chcecie przejść ramię w ramię przez resztę życia. Aby uprawomocnić takie małżeństwo, należy wziąć również ślub cywilny.
OK, wiemy już co nieco z punktu prawnego, ale jak ugryźć temat szerzej ? Otóż ceremonia humanistyczna, jak sama nazwa wskazuje, w centrum swojego zainteresowania stawia człowieka. W tym przypadku dwoje zakochanych w sobie ludzi. Ostateczny wygląd ceremonii zależy od Was. Skrywanych w sercu pragnień, wartości, marzeń i doświadczeń. Jak to mówią „sky is the limit” i ogranicza Was jedynie to co macie w swoich głowach. Ceremonia może być bardzo podniosła, symboliczna, eteryczna, na luzie, spontaniczna czy doprawiona dużą dozą humoru. Przygotowana z wielką pompą albo ultra skromna. Miejsce ceremonii też nie stanowi wielkiego ograniczenia. Łąka o zachodzie słońca, górski szlak, leśny zagajnik, nadmorskie klify, klimatyczna barka, sad Waszych dziadków, rodzinna posesja, altanka przy Waszej wymarzonej sali, kino czy teatr. To tylko kilka z opcji a jest ich przecież nieskończenie wiele 🙂 To najbardziej elastyczna i dopasowana pod parę młodą forma zawarcia ślubu <3
Jak każda ceremonia zaślubin – nie obejdzie się bez swojego celebranta, czyli Mistrza Ceremonii. W Polsce prowadzeniem tego typu ceremonii zajmuje się kilka firm, ale równie dobrze celebrantem może być ktoś bardzo bliski Waszemu sercu – rodzic, ukochane rodzeństwo czy serdeczny przyjaciel. W przebieg ceremonii możecie wpleść swoją ulubioną muzykę, cytaty literackie, przemowy gości, elementy symboliczne tj. ceremonia piasku czy zapalenia świecy jedności ( koniecznie doczytajcie w sieci co to ! ) i najważniejsze – napisać sami słowa przysięgi zawierając w niej wszystkie podszepty swojego serca. A to sprawia, że ślub humanistyczny jest zdecydowanym faworytem jeśli chodzi o poziom spersonalizowania, intymności, romantyzmu i wzruszenia.
Ślub humanistyczny może być zawarty pomiędzy dwoma dorosłymi osobami ( również tej samej płci). To idealne rozwiązanie dla osób, które z jakichś względów nie chcą, bądź nie mogą wstąpić w formalny związek małżeński, ale chciałyby złożyć sobie przysięgę i przeżyć „ten wielki dzień” w gronie rodziny i przyjaciół.
Dla każdej pary, która uważa, że sam ślub cywilny to zdecydowanie za mało. Ślub humanistyczny jest dużo bardziej rozbudowany i uroczysty. Dodatkowo urządzając go w plenerze możecie połączyć oba rodzaje ceremonii i stworzyć coś wyjątkowego. Na taki ruch, zdecydowała się minionym sezonie jedna z moich par – Marta i Andrew. Tutaj możecie zobaczyć jak pięknie im to wyszło KLIK <3 .
To również duże ułatwienie dla związków wyznaniowo mieszanych, bądź pochodzących z różnych kultur. W prawdzie ceremonia humanistyczna jest z założenia świecka, ale z racji swojej formuły pozwala wpleść w swój przebieg elementy i symbole zaczerpnięte z religii czy tradycji obu partnerów. Co nie koniecznie byłoby możliwe w przypadku ślubu cywilnego czy wyznaniowego.
No i na końcu dla par, które wzięły ślub bez gości, ale chciałyby potwierdzić swoją miłość przed bliskimi i razem celebrować tą piękną chwilę. Być może to rozwiązanie idealne dla Was. Część z Was musi się teraz mierzyć z ogromnym dylematem. Odwołać ślub? Przekładać ? Wziąć tylko cywilny ze świadkami? Odwołać szkoda. Przekładać chyba najrozsądniej. Wziąć tylko cywilny przy świadkach i odpuścić wesele – rozumiem ten żal i smutek, zwłaszcza w sprawie sukienki. A może wziąć ślub cywilny ze świadkami teraz, kiedy był planowany a wesele przełożyć ? I żeby nie było w dniu wesela tak „pusto” urządzić przed nim ślub humanistyczny ? Wyobrażacie to sobie ? Tą miłość, radość i spokój ? Waszego najlepszego przyjaciela jako celebranta? Osobistą przysięgę wypowiadaną do akompaniamentu ulubionego kawałka? Przemówienia Waszych bliskich pełne pięknych wspomnień o Was? Jak cudownie taka skrojona pod Was ceremonia mogłaby wypełnić dzień wesela radością i wszechobecną miłością ? Takie wyjście może się okazać bardzo słodką alternatywą, która z łatwością wypełni żal jaki zapewne nie jedna Panna Młoda ma teraz w swoim serduchu.
Byliście już na takiej ceremonii ? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się wrażeniami ! 🙂 Osobiście mam nadzieję, że śluby humanistyczne staną się równie popularne co śluby cywilne w plenerze. Zwłaszcza, że obie ceremonie można pięknie połączyć 🙂
Trzymajcie się ciepło !
XoXo
2 komentarze
Piękne zdjecia A sama idea ślubu humanistycznego – jak dla mnie świetna alternatywa dla par chcących przeżyć ten wyjątkowy dzień.
Przepiękne miejsce, zieleń, makrama, drewno, kolory ziemi. Super kadry!